Logo

Eurodesk İle Avrupa Fırsatlarını Keşfedin!

Belgesel Film Çalıştayı, 7-20 Temmuz 2014

Son Başvuru Tarihi : #

Belgesel Film Çalıştayı, 7-20 Temmuz 2014
13 gün boyunca,Slovenyadan,Hırvastistan,Belçika,Fransa,İspanya ve İrlanda'dan 45 genç film yapımcısı bir araya gelecek ve kısa belgesel film yapma sürecini yansıtıcaklar.

Film çalıştayı
Proje boyunca sürecek olan ana aktivite Belgesel Film Çalıştayı olacak.Ana fikir ilk 2 gün tanıtım dersleri,potansiyel konuları araştırma ve tartışma ,belgeseller için fikirler;daha sonra 3-4 kişilik küçük gruplara ayrılıp filmi çekmeye başlanacak.Son günler ise düzenlemeler için ayrılacak.Film yapmanın tüm aşamaları boyunca Zelimir Zilnik (www.zilnikzelimir.net), Marko Cvejic, Igor Bezinovic, DOP Jure Cernec ve Nemanja Babic, Bob Miloshevic gibi deneyimli yönetmenler size hocalık edecektir. Ayrıca belirli konularda dersler ve çalıştaylar yürütülecektir.(belgesel filmine giriş,film dili,kamera,ışık,ses kullanımı...)

Çalıştay için film ve video seçiminde ana fikir ,genç insanlar tarafından toplumun yansıması olacaktır.Aynı zamanda bu bizim hakkımızdaki ifadeleri içerecek:'' Biz kimiz?,Ne ile ilgileniyoruz?,Neyi Simgeliyoruz? ,Nasıl üretiyoruz,tüketiyoruz ve medyaya nasıl farklı tepkiler veriyoruz? '' Tüm bu farklılıklar çalıştay ürünlerimizde inşa edilecek.
Biz inanıyoruz ki bazen bu kadar kısa zamanda film için fikir bulmak zor olabilir özellikle yeni bir çevrede,biz yerel insanları belgesellerinize yardımcı olmak adına bazı fikirleri tanıtmaları ve öneri yapmaları için davet edeceğiz.Ayrıca çalıştay için sizin kendi fikirlerinizle de gelmenizi isteyeceğiz; önemli olduğuna inandığınız bir şey ve daha geniş kitlelere göstermek istediğiniz bir şey,halkta daha çok tartışılması ve görülmesi gerektiğine inandığınız birşey,yaygın medyada yeterli tanıtımı olmayan ve sizce gösterilmesine değer birşey...Ama unutmayın Ptuj standardlarında film yapmaya yetecek kadar gerçekci ve kısa zamanda tamamlanabilecek kadar uygun.
Lütfen linkteki geçen senenin çalıştaylarını inceleyiniz: http://www.youtube.com/watch?v=cJknr7JHQ2k&feature=share&list=PLHFzXuI8z1AVaBeD7jztP5Bq1joMqImO-


Gençler tarafından yapılan film gösterimleri

Akşamları katılımcılarımız kendi ülkelerinde yaptıkları filmlerin gösterimleri olacak. Gösterimleri yazarlarla olan tartışma takip edecek olwe will have projections of films made by participants in their countries.Filmlerini göstermek isteyenler lüften bizimle önceden iletişime geçin ki programımızı ayarlayabilelim.

Ekipman
Çok az sayıda HD & HDV kayıt kameralarımız, DSLRs ve düzenlemeler için bilgisayarlarımız (genellikle Apple ürünleri).Ne yazık ki herkes için yeterli ekipmanımız yok o yüzden gruplar arasında değiş tokuş olması gerekecek.
Kendi ekipmanına sahip katılımcılar getirmelieri rica olunur. (kayıt kemaraları, tripodları, mikrofonları ve bilgisayarları...) Bu sayede daha bireysel ve bağımsız çalışabilirsiniz ve ekipman için beklemezsiniz.
Ekipmanlarınızı kitlemek için dolaplarımız olacaktır,ayrıca düzenleme odalarında alarmlarımız da bulunmaktadır.

Son gösterimler
18 Temmuz'da filmlerin halk gösterimi organize edilecektir.Bu demek oluyor ki projelerinizi,çalıştay filmerinizi&videolarınızı aynı gün içerisinde saat 5 'den önce teslim etmeniz gerekmektedir.Gösterimler bilgisayardan olacaktır o yüzden export dosyalarına ihtiyacımız olacak(*.mov or *.avi). Lütfen İngilizce altyazı koymayı unutmayınız.

Yer

CID Ptuj, Osojnikova cesta 9, 2250 Ptuj, Slovenia (http://www.cid.si/English.aspx).


Hostel Kurent. 4 yataklı odalar vardır,her odanın kendi banyosu bulunmaktadır.
(http://www.ptuj.info/index.php/en/accommodation/hotels/youth-hostel-kurent-ptuj.html)

hostellerde kalmak isteyenler için : http://www.ptuj.info


Ulaşım
Ptuj slovenya'nın kuzeydoğusunda, Ljubljana 130 km uzaklıkta ve Maribor30 km uzaklıktadır.

Ljubljana'da her gün tren seferleri olmaktadır .Graz (AT) 'a uçacaksanız ya da Zagreb (CRO)'e tren en iyi yoldur. .
Ljubljanadan gelecekseniz tren zaman çizelgesini linkte bulabilirsiniz: http://www.slo-zeleznice.si/en/passengers/slovenia

Ljubljana havalimanından , tren istasyonun hemen yanındaki Ljubljana otobüs duraklarına giden servis araçları vardır.Gitmek 30 dakika sürer.
Zagreb ya da Graz'a uçacaksanız veya slovenya'nın dışında trenle gelecekseniz linke tıklayınız: http://www.bahn.de/p/view/index.shtml

Zagreb havalimanından tren istasyonuna nasıl ulaşılır: http://www.zagreb-airport.hr/Reaching-airport-g29.aspx
Zagreb'de havalimanından otobüs durağına, daha sonra yürüyebilir veya tren istasyonuna tramvayı tercih ediniz. (Zagreb glavni kolodvor = Zagreb ana istasyonu )
Graz havalimanına gitmek için: http://www.flughafen-graz.at/home/an_abreise_uebersicht/fahrplan1.php
HER İHTİMALE KARŞI:

POLIS: 113
ACİL DURUMLAR 112

ÇOK ÖNEMLİ!!
Gençlik programı tüm yeme-içme&konaklamayı karşılar ve seyahat masraflarının (iki yönlü)70%'ni karşılar .Elbette orjinal biletler,uçuş kartlarınızı,seyahat masraflarınızı ispatlayan faturanızı teslim etmeniz önemlidir.

Nasıl Başvururum?

Lütfen özgeçmişinizi, filmografinizi,motivasyon mektuplarınızı yollayınız: luksuz.produkcija@gmail.com

Gençlik programı kurallarına göre,yaş sınırlamaları vardır (bu demek oluyor ki 30 Nisan 1987 sonra doğanlar).
- Daha fazlası: /avrupa-firsatlari-duyurular/0063.aspx#sthash.8A16HBWM.dpuf