Logo

Eurodesk İle Avrupa Fırsatlarını Keşfedin!

İtalya'da Gerçekleşecek Şehirler Ağı Projesi için Ortaklık Çağrısı!

Son Başvuru Tarihi :

İtalya'nın Omegna şehri, son başvuru tarihi 2 Mart 2015 olan Avrupa Birliği Avrupa Vatandaşlar programının “Şehirler ağı” çağrısına gönderilmek üzere teklif hazırlamak için çalışıyor.

Çağrı, belirli konu veya temaları anlamak, kaynakları veya ilgileri paylaşmak, nüfuz kazanmak veya ortak sorunlarla yüzleşmek için uzun vadede şehirleri diğer şehirlerle işbirliği yapmaya teşvik eder.

Bizlerin düşüncesi çocuk edebiyatı alanında ünlü, Avrupa çapında bilinen başyapıtları yazan yazarlarla güçlü bağlantıları olan şehirler/dernekler ile gayri resmi bir ağ oluşturmaktır.

Bizim şehrimiz yazar Gianni Rodari (Omegna’da doğmuş) ile olan bağlantısı nedeniyle bizlerin aradığı bu tarz ortaklıklar için mükemmel bir örnek.

Projenin sunumu için son başvuru Mart ayıdır ve şu anda faaliyetlerin tanımı üzerinde çalışıyoruz. Projede temel olarak iki tür değişim bulunacaktır.

Birincisi kamu görevlilerini kapsamaktadır ve yazarlarla bağlantılı mirasın (müze, park, doğum yeri, …) tespitinde iyi öreneklerin değişimi amaçlanmaktadır.

İkinci değişim, çocuklar ve gençler için yaygın eğitimde yöntemlerin değişimini desteklemek için eğiticileri ve öğretmenleri kapsamaktadır,

Proje yeri Omegna şehri’dir (Gianni Rodari’nin-İtalya’nın en önemli 20. Yüzyıl çocuk yazarı- doğum yeri).

Bu proje, için Avrupa edebiyatını ve özellikle genç nesillere hitap eden edebiyat türünü, Avrupa Kültürel mirasına yeni bir görüş sunmak için bir araç olarak kullanmayı düşünerek Avrupalılık anlayışını güçlendirebilir.

Teklif çağrımızla ilgileniyorsanız lütfen 15 Şubat 2015 tarihinden önce bizimle irtibata geçiniz: bellomo_francesca@yahoo.it

Francesca Bellomo
Punto Eurodesk di Verbania
Istituto d'Istruzione Superiore C.Ferrini
Via Massara 8
Verbania 28922 VB
Tel. e fax 0323 407801