Logo

Eurodesk İle Avrupa Fırsatlarını Keşfedin!

Caen, Fransa'da AGH Fırsatı!

Son Başvuru Tarihi : #

Başvuru Çağrısı, Fransa’ da AGH Fırsatı !

Ekim 2015 – Temmuz 2016

Ev sahibi kuruluş:

Caen’ deki CRIJ ( Bölgesel Gençlik Bilgi Merkezi), gençlere ve gençlik çalışanlarına  kariyer, eğitim, istihdam konuları,haklar ve yetkiler, boş zaman, spor, seyahat ve Avrupa fırsatları gibi birçok konuya ilişkin ücretsiz ve güvenilir bilgi servisi sağlayan kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

Basse-Normandie bölgesindeki kamu veya özel hedef gruplarına yayınları düzeltme, bilgi olayları ve toplantıları düzenleme konularına ilişkin  bilgi sağlıyoruz.

Avrupa gönüllüleri, CRIJ’deki Erasmus+ programına ve gençler için uluslararası hareketlilik fırsatlarına öncelik veren

Avrupa ve uluslararası konulardan(AB hakkında bilgi, AB’nin özel işleyişi, politikaları) sorumlu Europe Direct biriminin bir parçası olacaktır.

Destek ekibi: Faaliyetlerden sorumlu bir başkan ve bir mentor olmak üzere Europe Direct personelinden 2 kişidir.Bu 2 kişinin de önceden Avrupa gönüllüsü olması gerekmektedir. Bir tane de önceden gönüllü olarak bulunmuş bir dış mentor.

Nerede?

Kuruluşumuz bütün mağazalara,kamu hizmetlerine ve ulaşıma kolayca erişmeyi garantileyen Aşağı Normandiya bölgesinin başkenti olan Caen şehir merkezinde yer almaktadır. Şehir Manş Denizi’ne 15 km ve Paris’ e tren veya araçla 2 saatlik uzaklıktadır.

CRIJ,Aşağı Normandiya’ daki tüm gençlere bilgi sağlamayı amaçlamaktadır ve faaliyetleri tüm bölgeyi kapsamaktadır. Gönüllüler CRIJ’nin şehir dışında gerçekleşen ya da doğrudan bölge civarında bulunan diğer yerel gençlik bilgi noktaları tarafından düzenlenen faaliyetlere katılmak durumunda kalabilir.

Konaklama: Gönüllüler öğrenci yurdunda kalacaklardır, böylece diğer Fransız gençlerle de tanışabileceklerdir. Konaklama Caen’ de olacaktır, gönüllüler toplu taşıma araçlarına ve ihtiyaç duydukları  tüm hizmetlere rahatça ulaşabilmenin keyfini yaşayacaklardır.

Aktivite zamanları:

-Aktiviteler: Haftada 35 saat( dil kursu+kişisel proje)
-Haftada artarda 2 gün tatil
-Aylık 2.5 gün tatil (10 aylık gönüllülük deneyimi için toplam 25 gün).

Önerilen aktiviteler

Avrupa ve uluslararası hareketlilik hakkında gençlere adanan bilgi faaliyetleri

Aktiviteler yeniliğe açıktır. Gönüllüler her zaman öneride bulunabilir. Çok deneyim gerektirmeyen bazı kolay görevler başlangıçta teklif edilebilir.

 •  Europe Direct pedagojik kaynaklarının (broşürler, sergiler,oyunlar)yayılması; ödünç belgelerin kaydedilmesi, online kataloğunun güncelleştirilmesi, tekliflerin hazırlanması.
 • “Ev yapımı” pedagojik materyallerin personelimizle oluşturulması (oyunlar, aktiviteler): Gönüllülerden bu materyalleri oluşturmada yardım etmeleri istenebilir. Gönüllüler ilgisi dahilinde hayal kurup kişileştirilmiş yeni araçlar oluşturabilir.
 • Halka yönelik aktiviteler (festivaller, fuarlar): Halk oyunları ve Avrupa hakkında yetişkinler ve çocuklarla iletişim aktiviteleri sunuyoruz. Gönüllüler duruşumuzu canlı ve çekici yapmaya yardım edebilir.

Daha kolay kişileştirilebilen (gönüllünün bağımsızlığına, dil yeteneğine ve ilgisine bağlı olarak) ve girişimlere daha fazla olanak sağlayan diğer aktiviteler:

 • Okul ziyaretleri: Öğrencilerle birlikte aktivitelerin gerçekleştirilmesi veya somut bir örnek olarak kendi hareketlilik deneyimlerini tanımlayarak gençlerin Avrupa hareketliliğine katılımını sağlama.
 • Gönüllünün kendi kültürü ve ülkesiyle ilgili aktiviteler. Gönüllü isteği dahilinde çocuklara bu konulara yönelik aktiviteler hazırlayabilir ve biz de memnuniyetle yardım ederiz.
 • CRIJ resepsiyonundaki olaylar: Gönüllülerden, resepsiyonu canlandırmaya dahil olmaları ve sergiler, toplantılar yoluyla özel konuları vurgulayan  yeni olayları organize etmeleri istenebilir.
 • İletişim: İnternet sitesi düzenlemesi, iletişim araçlarının oluşturulması (el ilanları, posterler, broşürler). Gönüllü ilgisi dahilinde yeni içerikler ve tasarımlar sunabilir.
 • Aktivitelerin organizasyonu: Kuruluş tarafından düzenlenen bazı büyük olaylar hepimizin (özellikle de yaz iş fuarı) katılımını gerektirir. Gönüllülerin olayı gerçekleştirmede ve  yurtdışındaki iş olanaklarını incelemede büyük yardımı olacaktır. Gönüllüye özel bir imkan tanıyarak  kendi ülkesini vurgulamasını sağlayabiliriz.
 • Yazma görevleri (dil gelişimine bağlı olarak): İnternet sitesi  için radyo programları, makaleler ve röportajlar.

Bunlar diğer CRIJ birimleri tarafından gerçekleştirilen aktivitelere katılımı engellemez. Gönüllüler, aynı zamanda Europe Direct aktiviteleriyle ilgili olan ya da olmayan kişisel projelerine ayırılan haftalık zamanda eğlenebileceklerdir.

Başvuru için gönderilecek belgeler:

Posta ya da e-posta yoluyla CV  ve motivasyon mektubunuzu (Fransızca ya da İngilizce) gönderiniz.

Ön elemeden sonra sizinle Skype ya da telefon yoluyla iletişim kurulacaktır.

Kabul edilme süreci

CRIJ, tüm başvurulara cinsiyet,ırk,din, yaş ya da beceri kriterlerine bakılmaksızın eşit muamele gösterecektir. Özel bir derece ya da eğitim gerekmemektedir.

Gönüllülerimizin Europe Direct aktivitelerinde rahat olmalarını sağlayacak olan yaşam standartlarına özel bir önem göstereceğiz.

 • Avrupa meselelerine ve kültürlerarası ilişkilere ilgi duyma 
 • Merak
 • Bağımsızlık arzusu 
 • Birçok farklı toplumla bağlantı kurma  motivasyonu
 • Çocuklarla ya da gençlerle gerçekleşecek aktivitelere ilgi duyma
 • Pedagojiye ilgi duyma 

Gönüllülerin bölge civarında seyahat etmeleri gerekebileceğinden ehliyete sahip olmaları onlar için bir avantajdır. Bu yapacağımız ilk ev sahipliği olacağından kesin bir karar vermeden önce gönderen kuruluşla görüşme yapmak istiyoruz.

İrtibat:

Clémence PANNETIER
c.pannetier@infojeunesse.fr

Çeviren: Beyza BAHAR