Logo

Eurodesk İle Avrupa Fırsatlarını Keşfedin!

Avrupa Komisyonu crowdsource altyazı girişimi...

Son Başvuru Tarihi :

Komisyon, Avrupa çalışmalarının dolaşımını artırmak için 1 milyon Euro’luk kitlesel kaynak (crowdsource) altyazı girişimini başlattı. 

Bir film veya yaratıcı çalışmaya, hangi dilde olursa olsun, altyazı eklemek ortalama 600-1,000 Euro arasında maliyet oluşturmaktadır. Bu maliyet faktörü, yapımcı veya yayımcılar (distribütörleri) için, çok az sayıda kişi tarafından konuşulan dillerde alt yazı oluşmak konusunda caydırıcı olabilir. Buradaki risk, göreceli olarak sınırlı sayıdaki izleyici ve küçük talepler altyazı maliyetine telafi edememektedir.

Bu nedenle, Komisyon, kitlesel kaynak veya diğer yenilikçi çözümlerin altyazı oluşturma maliyetini nasıl azaltacağını keşfetmek ve Avrupa filmlerinin AB’de mevcut video talep servislerine (VOD)maruz kalmasını artırmak amacıyla 1 milyon Euro avını başlattı.

Dijital Tek Pazar için Komisyon’un stratejisi; AB izleyicilerine daha fazla seçenek sunmak ve yapımcılar ve onların çalışmaları için sınır ötesinde daha geniş dinleyici kitlesi oluşturmaktır.

Komisyon zaten dil teknolojileri araştırması için fon sunmaktadır ve potansiyel uygulamaları bu AB destekli projelere başvurmak için teşvik etmektedir. 

Son başvuru tarihi: 25 Eylül 2015 (2016 yılında gerçekleştirilecek projeler için) 

Daha detaylı bilgi için: http://bit.ly/1IenQ42