Logo

Eurodesk İle Avrupa Fırsatlarını Keşfedin!

İnsan Hakları Online Eğitimine Katılmak İster misiniz?

Son Başvuru Tarihi : #

KU Leuven, AB ve insan hakları konusunda 17 Ekim 2015 tarihinde başlayacak ve 6 hafta, haftada 4 saat devam edecek online bir kurs düzenliyor.

Kurslar tamamen ücretsizdir ve konuya ilgi duyan herkese açıktır.

AB antlaşmaları, insan haklarının AB’nin tüm politikalarında gözetilmesi gereken Birliğin temel bir değeri olduğunu belirtmektedir. AB şu anda etkileyici bir yetkinlikler dizisi içerisinde hareket etmektedir ve bu nedenle herkesin insan haklarını etkileme gücüne-pozitif ve negatif olarak-sahiptir. Söz konusu AB ve İnsan Hakları kursu, AB’yi araştırmanın merkezine yerleştirerek insan haklarının temellerini öğretecektir.

Kurs birkaç ana soru üzerine odaklanacaktır:

  • AB’yi insan hakları konusunda pozitif veya negatif bir güç yapacak ana faktörler nelerdir? Bir örneği ekonomik krizdir: Bunun AB’de ve dünyada, kişilerin insan hakları üzerinde ne gibi bir etkisi vardır?
  • AB’nin insan haklarını başarılı bir şekilde geliştirmesi için birlikte hareket etmesi gereken aktörler, arkadaşlar veya düşmanlar kimlerdir? Örnekler STK’ları, işletmeleri veya Avrupa Konseyi veya Birleşmiş milletler gibi diğer uluslararası kuruluşları kapsamaktadır.
  • AB’nin aktif olduğu temel politika sektörlerinde, AB’nin etkisindeki denge nedir? Örnekler ticaret, kalkınma, göç, sosyal politika veya uluslararası kriz yönetimini de kapsamaktadır. 

Tüm kurs faaliyetleri, AB’nin tek başına veya diğer yerel veya küresel devlet veya devlet dışı aktörlerle birlikte dünya genelinde insan haklarını nasıl koruyabileceği ve geliştirebileceği konusunda öğrencilerin anlayışlarını geliştirmeyi amaçlamaktadır.

MOOC, araştırma, teknolojik gelişme ve sergileme için Avrupa Birliği’nin 7 Çerçeve programından (Hibe Anlaşması No.320000) fon alan ÇERÇEVE projesine (www.fp7-frame.eu) dayanmaktadır.

Daha detaylı bilgi için: http://bit.ly/1JhzGch