Logo

Eurodesk İle Avrupa Fırsatlarını Keşfedin!

Hukuk Öğrencileri için Yarışma Çağrısı!

Son Başvuru Tarihi : #

Hukuk öğrencilerine alanda Pratik deneyim kazanmaları için fırsat sağlamak amacıyla, Avrupa Hukuk Öğrencileri Derneği (ELSA), Avrupa Konseyi ile işbirliği içerisinde “Avrupa İnsan Hakları Tartışmalı Mahkeme Yarışması”nın 4.sünü başlattı. Yarışma ELSA ülkelerinin yanı sıra Avrupa Konseyi üye ülkelerden gelen tüm öğrencilere açıktır.

Mahkeme duruşma simülasyonu genellikle iki aşamadan oluşmaktadır: yazılı aşama ve sözlü aşama. Yazılı kısımda öğrenciler başvuru sahibi ve davalı adına maruzat veya dilekçeleri özetleyeceklerdir. Yazılı kısım sözlü kısıma öncülük edecektir, yani öğrenciler başvuru sahibi ve davalıyı mahkeme duruşmasının simülasyonunda temsil edeceklerdir.

Takımlar kurgusal davayı inceleyecek ve her bir takım için yazılı başvuruları hazırlayacaklardır. Takımlar yazılı başvuruları üzerinden değerlendirilecek ve en iyi 16 takım Strazburg, Fransa’daki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde Avrupa finalinde yarışacaklardır. Finale kalmaya hak kazanan takımlar için konaklama ve yeme-içmeyi karşılamak üzere bir katılım ücreti olacaktır.

Kazanan takım Strazburg’daki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde staj ile ödüllendirilecek ve ayrıca para ödülü kazanacaktır.

En İyi Davacı (Orator), Avrupa Birliği Brüksel ile Avrupa Konseyi İrtibat Bürosunda staj ödülü ve para ödülü kazanacaktır. Avrupa Konseyi ödülünü ve En İyi Oratör ödülünü kazananlar için ELSA kişi başı 400 Euro’ya kadar konaklama ücretini karşılayacaktır.

  • Soruları göndermek için son tarih: 16 Ekim 2015.
  • Takımların kayıt yaptırması için son tarih: 8 Kasım 2015.
  • Yazılı başvurular için son tarih: 15 Kasım 2015.

Daha detaylı bilgi için: http://www.humanrightsmootcourt.org