Logo

Eurodesk İle Avrupa Fırsatlarını Keşfedin!

VİDEO YARIŞMASI İÇİN ÇAĞRI : Komşumla Buluşuyorum!

Son Başvuru Tarihi : 09.05.2016

Türkiye son 3 yıl içinde Suriye, Irak, İran, Somali, Afganistan gibi çatışma içindeki komşu ülkelerden gelen çok sayıda kişinin varlığı ile içinde bulunduğu çok kültürlü toplum yapısına bağlı bir takım zorluklar yaşıyor. Her ne kadar Türkiye çadır kampları açarak, ikamet izni için gerekli prosedürleri bu kişiler için kolaylaştırarak ve gerekli yaşam standartlarını sağlayarak onları güvende ve rahat hissettirmeye çalışsa da, yerel halk ile bu kişiler arasında büyük bir iletişim kopukluğu yaşanıyor. Yabancı düşmanlığı ve hoşgörüsüz davranışlar, korku ve çatışma ortamının hala süregelmesine neden olabiliyor.

Bu video yarışması toleranslı olmanın önemini vurgulamak, önyargıları kırmak ve komşular arasında karşılıklı saygıyı teşvik etmek adına düzenlenmektedir. Bu proje Sistem ve Jenerasyon Derneği’nin başvurusu ile hazırlanmış olup –ilgili teklif çağrısı “Kültürlerarası Eylem Ağı” ALF/NIA/2015/01 - Anna Lindh vakfı tarafından finanse edilmektedir.

Projenin amacı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile farklı altyapılardan gelip bir takım sosyal ve kültürel zorluklar ile yüzleşmek zorunda kalmış olan gençlerin karşılıklı saygılarını ve kültürlerarası anlayışlarını geliştirmelerine destek olmaktır. Kültürlerarası bir diyalog geliştirilmesi amacı ile Türkiye’nin üç büyük şehrinden – Eskişehir, Antalya ve Ankara - ortak kuruluşlar ile birlikte çalışılacaktır. Türkiye’nin her yerinden gençlerin bu yarışmaya katılma şansları vardır.

 

Projenin hedefleri:

-Gençleri farklı kültürel, dini ve sosyal altyapılardan gelen komşuları ile diyalog kurmaya davet etmek.

-Kültürel çeşitliliğe vurgu yaparak yerel halk ve bu kişiler arasındaki bilgi, hoşgörü ve sempati düzeylerini arttırmak.

-Katılımcılar komşuları ile kurdukları iletişimi “Katılımcı Video”(hyperlink) metodu ile hazırladıkları videolar ile pratiğe dökmelidir.

-Bütün bunlar bu kişilerin gerçek hayat hikayeleri ve yabancı bir ülkedeki hayatları üzerine kurulan hikayelerinin videolar aracılığı ile anlatılması ile gerçekleşecektir

 

Kimler başvurabilir :

-Katılımcılar 16-29 yaş aralığında olmalıdır.

-Bireysel başvuruların yanı sıra en fazla 4 kişiden oluşan gruplar halinde başvurmak mümkündür. Bu durumda ödülü hak eden gruptan bir kişi temsilci olarak seçilerek videoların sergilendiği festivallerde bizzat bulunmalıdır.

-Yarışmaya katılım için herhangi bir uyruk veya vatandaşlık şartı aranmaz.

 

En iyi 3 video Ekim 2016 tarihinde Malta’da gerçekleştirilecek olan ALF Forum’da gösterilecektir.

Bütün katılımcılar katılım sertifikası alacaktır ve en iyi 3 video aşağıda belirtildiği gibi ödüllendirilecektir:

3.lük ödülü: Sistem ve Jenerasyon Derneği ile Gençlik değişim programına katılım/Eğitim Kursu

2.lik ödülü : Strasburg’da gerçekleştirilecek YO!Fest’e katılım: 20-21 Mayıs 2016

1.lik ödülü: Malta’da gerçekleştirilecek olan ALF Forum’a katılım: Ekim 2016

Daha fazla bilgi için: meetingmyneighbor@systemandgeneration.eu