Logo

Eurodesk İle Avrupa Fırsatlarını Keşfedin!

Gençler Avrupa’da nasıllar?

Son Başvuru Tarihi :

Avrupa Komisyonu tarafından basılan AB Gençlik Raporu gençlerin durumu ile 2013-2015 döneminde politika yapıcıların bunu nasıl ele aldıkları hakkında bütün bir resmi veriyor.

Gençler en iyi eğitim verilen nesiller

Rapora göre,  AB’de daha az genç okulu terk ediyor. Fakat halen yapılacak çok iş var: 15-19 yaş arası 8.7 milyon genç işsiz, 13.7 milyon işe, eğitime devam etmiyor ve 27 milyona yakın insan fakirlik ya da dışlanma riski altında.

Gençler çok aktif

Rapor aynı zamanda gençlerin çok katılımcı olduğunu ortaya çıkarıyor: Sadece internet ve sosyal medyada değil, fakat topluma katılım söz konusu olduğunda hemen hemen yarısı kurumların aktif üyeleri ve dört kişiden biri gönüllü.

Artık konuşma zamanı: İşbirliği gerekli 

Gençleri destekleyerek özellikle iş bulmalarına yardım etmek AB ve üye ülkelerin 2013’den bu yana en önemli önceliklerinden birisi oldu.Halen, gençlerin durumu onların toplumun aktif bireyi olabilmeleri için entegrasyonlarına önem verilmesi gerektiğine işaret ediyor.Özellikle  sosyal olarak  dahil edilebilmeleri, gençlerin yetkinliklerini ve işe girebilmelerini artırmak için spor ve eğitime verilecek bağlantıları kuvvetlendirmek gerekli.Bu politikalar ve aktörler arası kapsamlı bir yaklaşımla işbirliği gerektirmekte.Bu yüzden genç insanlara bu süreçte güçlü politik bir ses verebilmelerini sağlamak elzemdir.

AB Gençlik Raporu Infografik linkine -EU Youth Report infographics’ e bakınız ve her ülke adına şu anki durumun genel analizini alabilirsiniz. 

Daha fazla bilgi için: http://bit.ly/1OTQWEE