Logo

Eurodesk İle Avrupa Fırsatlarını Keşfedin!

Japonya’da Kültürlerarası öğrenme değişimi

Son Başvuru Tarihi :

“MIRAI”(Gelecek) adlı kısa dönem gençlik değişimleri programına katılmış Avrupa ve Orta Asya üniversitelerinden mezun olmuş gençlerden biri olan Elena Moreno “Çok güzel bir deneyimdi. Sadece Japonya hakkında değil diğer ülkeler hakkında da pek çok şey öğrendim.”diyor. Çoğu Politika,Uluslararası İlişkiler, Ekonomi ve Asya Çalışmaları öğrencileriydi.

 Programda yer alma fırsatı Elena’ya çalıştığı Bruge (Belçika)’daki Avrupa Üniversitesi’nden geldi. “Benim üniversitemde tek kişi seçtiklerini bilmeme rağmen başvurumu yaptım , çünkü bilemezsiniz ki. Bence bu yüzden beni seçtiler”.

 Program Japon-Avrupa ilişkilerini karşılıklı anlayışı ve geleceğin liderleri arasında bir network oluşmasını teşvik ederek daha sağlam bir temele oturtmayı hedeflemekteydi. Öğrenciler Tokyo’da Keio Üniversitesindeki derslere girip, değişik Japon firmalarının CEO’larıyla konuştular ve bir hafta sonlarını bulundukları şehirdeki bir ailenin yanında geçirerek Japonya’nın geleneksel kültürünü anlama fırsatı elde ettiler.”Bu program sayesinde kendi başıma seyehat edemeyeceğim yerlere gitme fırsatı buldum” diyor Elena.” Mesela, bize başarılı bir şirketi nasıl yönetebileceğimiz konusunda CEO ve yöneticilerle konuşma fırsatı elde ettik ve çok şey öğrendim.Diğer yandan, aile ile geçirdiğim hafta sonu çok ilginç bir deneyimdi, çünkü hepimiz değişik kültürlerden geliyoruk ve aynı dili konuşmuyorduk bu da sizin aklınızı daha da açıyor.”

Bu program her iki kıtadaki iki kurum tarafından organize edildi. AFS Japan ve EFIL – European Federation for Intercultural Learning ( EFIL- Uluslararası Öğrenme Avrupa Federasyonu)