Logo

Eurodesk İle Avrupa Fırsatlarını Keşfedin!

MOZAMBİK, ENDONEZYA ve NEPAL'de AGH Gönüllüsü Olmak İster Misiniz?

Son Başvuru Tarihi : #

Merkezi Ulusal Ajans'a başvurulmuş ve kabul edilmiş bu projede Estonya, İspanya ve Türkiye'den 18-30 yaş arası gençler MOZAMBİK, ENDONEZYA ve NEPAL'de AGH Gönüllüsü olarak Youth A.R.T. - Gençlik Sanat Araştırma ve Eğitim Derneği adına gönüllü çalışmalarda yer alacak.

Süre: 01.02.2014 - 31.07.2014 (6 ay) Proje Detayları:  European Voluntary Service project "Voices of Creativity - From Youth to Youth" will send a total of 12 volunteers from Estonia, Turkey and Spain to volunteer in youth work in Indonesia, Nepal or Mozambique. The Service will last for 6 months and volunteers will work with children and young people with fewer opportunities. They will work in orphanages and youth centers to encourage young people to express themselves through art, and by doing that - gain confidence on themselves. Volunteers will encourage the young to be active in their local society and to create opportunities for themselves and for the people around them. Volunteers will aim to use non-formal methods to develop the youth in orphanages and schools as in Indonesia, Nepal and Mozambique the main education system is based on formal education. This will bring a new dimension to children’s development and enables them to talk about globally important topics and offers youth a chance for personal and social development. Volunteers will arrange various non-formal workshops and activities in the youth centers and organize events with children outside the orphanages/youth centers as well. Volunteers will learn how to develop themselves personally, how to work with children and youth from culturally different background, learn new language, acquire skills to hold non-formal workshops and live and work in an unknown environment with different customs and traditions from their home country.

Konaklama, Yeme-İçme, Ulaşım, Vize, Aşı, Cep Harçlığı, Dil Desteği, Hayat ve Sağlık Sigortası AGH projesi kapsmanında karşılanacaktır. 

Konaklama: Nepal'de yurtta, Endonezya'da apartmanda ve Mozambik'te aile yanında konaklanacaktır. Yeme-İçme: Tüm masraflar karşılanacaktır. Vize ve Aşı: Tüm masraflar karşılanacaktır. Cep Harçlığı: Nepal ve Endonezya (50 EUR); Mozambik (60 EUR) Hayat ve Sağlık Sigortası: AGH AXA Sigorta tarafından her şey kapsanacaktır.

Nasıl başvurabilirsiniz? 30 Kasım 2013 14:00'e kadar İngilizce CV ve İngilizce Motivasyon Mektubu (Motivasyon mektubu, projeyle ilgili motivasyonunuzu göstermelidir.) ile evs@youthart.org.tr mail adresine başvurmanız gerekmektedir.

Bahadır Ülgen Youth A.R.T. AGH Koordinatörü


Hayat ve Sağlık Sigortası: AGH AXA Sigorta tarafından her şey kapsanacaktır.


Nasıl başvurabilirsiniz?


30 Kasım 2013 14:00'e kadar İngilizce CV ve İngilizce Motivasyon Mektubu (Motivasyon mektubu, projeyle ilgili motivasyonunuzu göstermelidir.) ile evs@youthart.org.tr mail adresine başvurmanız gerekmektedir.


Bahadır Ülgen


Youth A.R.T. AGH Koordinatörü